SAMODZIELNY ZESPÓŁ PUBLICZNYCH ZAKŁADÓW
LECZNICTWA OTWARTEGO

WARSZAWA BEMOWO-WŁOCHY

Rejestracja i szczepienia COVID: 22 163-71-00

A

A

A

A
A
A
A
Zapraszamy na szczepienia p-ko Covid 19 do wszystkich naszych przychodni Bemowo-Włochy – zapisy pod nr 22 163-71-00

Program „Program profilaktyki raka jelita grubego”

W ramach programu finansowane są badania kolonoskopii finansowane przez NFZ.

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce, na który zapadają mężczyźni i kobiety. Rozwija się powoli, ze zmian łagodnych, tak zwanych polipów w obrębie jednej z części jelita grubego (kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy).

Jakie objawy powinny nas zaniepokoić?

Objawy nowotworów jelita grubego są uzależnione od umiejscowienia choroby w obrębie jelita oraz od stopnia zaawansowania choroby.

Do najczęściej występujących objawów należą:

Rak jelita grubego może nie dawać żadnych wyraźnych objawów we wczesnych stadiach, stąd często rozpoznawany jest dopiero w fazie zaawansowanej. Nie można więc lekceważyć badań profilaktycznych, gdyż w przypadku braku objawów we wczesnym etapie choroby, pozwalają wykryć jej początki. W zależności od rodzaju zgłaszanych przez chorego objawów lekarz zdecyduje, które z badań i w jakiej kolejności należy wykonać, aby wykluczyć lub potwierdzić rozpoznanie raka jelita grubego.

Wczesna diagnoza to większa szansa na wyleczenie lub lepszą jakość życia.

Cel badania

Celem badania jest wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego: polipów – gruczolaków, czyli nowotworów we wczesnej fazie rozwoju – są to zmiany potencjalnie całkowicie wyleczalne. Usunięcie polipów jest bezbolesne. Osoby z rozpoznanymi większymi zmianami będą kierowane do ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Dalszy nadzór odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Badanie wykonuje się za pomocą kolonoskopu (giętkiego przyrządu) wprowadzonego przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego. Wprowadzanie endoskopu jest bezbolesne dla większości osób, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Badanie trwa zwykle ok. 30 minut. Dobre przygotowanie, czyli oczyszczenie jelita do badania ma wpływ na jakość, czas i bezpieczeństwo badania.

Komu przysługują bezpłatne badania?

  1. Wszystkim osobom w wieku 55 do 64 lat, które otrzymały imienne zaproszenie. Nie ma znaczenia czy występują u Ciebie objawy sugerujące raka jelita grubego. Twoje zaproszenie jest ważne do końca roku, w którym skończysz 64 lata. Zaproszenie wysyłane są imienne i nie można przekazać ich innym osobom.
  2. Osoby, które nie otrzymały zaproszenie mogą zgłosić się na bezpłatną kolonoskopię jeżeli mają:
  3. 50-65 lat i nie miały wykonywanej kolonoskopii w ciągu ostatnich 10 lat,
  4. 40-49 lat i masz krewnego pierwszego stopnia, u którego wykryto raka jelita grubego,
  5. 25-49 lat i w Twoje rodzinie wystąpił dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością. W tym przypadku konieczne jest skierowanie (potwierdzenie) z Poradni Genetycznej. W ramach programu można wykonać tylko pierwsze badanie.

Zapisy

Na kolonoskopię profilaktyczną można zapisać się telefonicznie pod nr tel. 163 70 45 lub osobiście w przychodni przy ul. gen. Meriana C. Coopera 5 po otrzymaniu zaproszenia lub zgłoszenia się samodzielnie i wypełnieniu ankiety, będącej jednocześnie skierowaniem. Ankieta może być wypełniona samodzielnie. Można ją pobrać tutaj. W trakcie zapisów otrzymacie Państwo niezbędne informacje dotyczące przygotowania do badania oraz jego przebiegu.