SAMODZIELNY ZESPÓŁ PUBLICZNYCH ZAKŁADÓW
LECZNICTWA OTWARTEGO

WARSZAWA BEMOWO-WŁOCHY

Rejestracja i szczepienia COVID: 22 163-71-00

A

A

A

A
A
A
A

Szkoła rodzenia – poradnik dla ojców

PORADNIK DLA OJCÓW

Pamiętaj, mężczyzna przy porodzie nie mdleje, o ile:

Decyzja o jego obecności została podjęta przez partnerów uczciwie i wynika z prawdziwej chęci obojga. Jest obecny od początku akcji porodowej: w miarę rozwoju porodu, równolegle od rodzącej oswaja się z kolejnymi etapami i przeżywa je w podobnym tempie, ma wiedzę dotyczącą fizjologii porodu i tego, co kobieta czuje.

Towarzysząc w porodzie możesz doświadczyć:

Poczucia bezradności – to naturalne i wcale źle o Tobie nie świadczy. Ani Ty, ani nikt inny nie ma wpływu na fizjologię porodu czy odczuwanie bólu przez Twoją ukochaną kobietę.

Zaskoczenia, że tak mocno zostały poruszone Twoje emocje. Widok partnerki zmagającej się z niesłychanym zadaniem, a potem wydobywającego się na świat dziecka sprawią zapewne, że doznasz wyjątkowych wzruszeń. Płacz, jeśli czujesz w sobie łzy. To rzadka okazja, byś mógł okazać tak niezwykłe uniesienie.

Poczucia olbrzymiej więzi zarówno z partnerką, jak i pomagającym w porodzie.

Wielu innych uczuć, których nie sposób nazwać, bo są właściwe tylko Tobie. Mogą przez pewien czas całkowicie zdominować Twoje zachowanie.

Często zdarza się, że mężczyźni pod wpływem emocji związanych z obecnością przy porodzie robią różne śmieszne rzeczy, np. zapominają aparatu fotograficznego albo za bardzo trzęsą się im ręce, by mogli wykonać zdjęcie a po porodzie maszerują przez miasto w szpitalnych ochraniaczach i zapominają gdzie zaparkowali samochód, choć podobno to niewieścia przypadłość…

Co możesz robić jako osoba towarzysząca w porodzie:

Czego nie powinieneś robić:

Kontroluj wyraz swojej twarzy. Jesteś przy porodzie, by wspierać i pomagać. Mając na twarzy wypisany lęk, straszysz i wzbudzasz niepokój. Nie myśl, że na nic się nie przydałeś, jeśli nie zostałeś wykorzystany do żadnej konkretnej czynności. BYŁEŚ!!! Na pewno nie raz usłyszysz, że to znaczyło najwięcej.

Pochwal swoją partnerkę, okaż jej dumę z tego, czego dokonała. Ona nigdy nie zapomni słów, które wtedy wypowiesz.

Gdy będziesz odbierał rodzinę ze szpitala przynieś z domu ubranie! Wcześniej uzgodnij, co to ma być.